O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ...INACZEJ NIŻ SŁOWEM….

Bardzo lubię mówić przy zastosowaniu filmów. Tym razem mam dla Państwa 3 propozyje, ogólnodostępne na platformie vod.pl w zakładce filmy dokumentalne w tematyce społeczeństwo (https://vod.tvp.pl/category/filmy-dokumentalne,4190012).

Szkoła małych filozofów” - https://vod.tvp.pl/website/szkola-malych-filozofow,48248215 – film opowiada o początkach szkolnych dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Opowiedziany z trzech perspektyw: rodzica, dziecka i nauczyciela. Wzruszające opowieści rodziców o początkach diagnozy trudności ich pociech, droga dziecka w procesie rozwoju, wydająca się niemożliwa do przejścia i codzienność nauczycieli, towarzyszy zmian i pewnego odcinka podróży. Film dla każdego. Dla rodzica który zmaga się z podobną codziennością, dla innego dorosłego aby przywołać empatię, dla uczacych by dodać otuchy i wiary że ich praca ma sens, dla młodych ludzi by wiedzieli, by dodać im wiedzy z życia wziętej. Film z 2018 roku, produkcji Szwajcarskiej, trwa 97 minut.

Zobaczyć głos” - https://vod.tvp.pl/video/zobaczyc-glos,zobaczyc-glos,49859623 – film o tym jak ważne jest budowanie tożsamości osobistej i kulturowej poprzez język...także migowy. Opowieść umieszczona w perspektywie rodzica i w szerszym kontekście zmian wprowadzanych na poziomie społeczeństwa. Jak istotne jest nie zapominanie o grupach mniejszych niż ogólna przeciętna. Film wzruszająco opowiadający o tym jak ważne jest budowanie więzi mniejszych a w konsekwencji budowanie więzi większych w kontekście dbania o wszystkich ludzi w społeczeństwie. Mam skojarzenia na temat różnorodności świata przyrodniczo - zwierzęcego: że każda żywa istota i roślina ma znaczenie i jest ważna dla całego ekosystemu. Tak i w filmie kontekst wprowadzanych zmian w społeczeństwie pokazuje jaki to ma skutek dla mniejszych obywateli. Więzi i umiejętności nie da się przeliczyć na zyski czy oszczędności finansowe. Film z 2016 roku, produkcji Austriackiej, trwa 90 minut.

Normalny autystyczny film” - https://vod.tvp.pl/video/zobaczyc-glos,zobaczyc-glos,49859623 – film o sugerującym tematykę tytule. Podgląd w niecodzienne obszary życia osób i dzieci autystycznych. To próba pokazania rozumienia świata innymi oczami, z jednej strony niezwykle uzdolnionymi z innej niezrozumiałymi a z jeszcze innej bardzo ubogimi ? Podsumowując słowami jednej z bohaterek „ja dla społeczeństwa jestem upośledzona ale dla mnie to właśnie społeczeństwo jest chore. Dla siebie nawzajem jesteśmy ułomni, ja i społeczeństwo”. No cóż fascynująca opowieść. Film z 2016 roku, produkcji Czeskiej, trwa 90 minut.

Miłego oglądania….

Iwona Kosiarska - Nowak